Batık Tırnak Tedavisi

BATIK TIRNAK TEDAVİSİ

Batık Tırnak Sebepleri

  • Yanlış ayakkabı ve ayakkabı seçimi
  • Tırnak mantarı
  • Yanlış kesim
  • Yanlış manikür pedikür
  • Şeker hastalığı (diyabet)
  • Guatr, tiroit ve kan dolaşımı problemleri
  • Genetik özellikler
  • Beslenme

Batık tırnak problemi; günümüzde bay, bayan ayırt etmeden herkesin karşılaşabileceği ve zamanında ve iyi tedavi edilemez ise büyük problemlere yol açabilecek bir hastalıktır.

Günümüz şartlarında batık tırnak problemiyle karşılaşıldığında genelde aklımıza gelen çözümün ameliyat olduğu düşünülür. Fakat ameliyat sonrasında oluşan travmanın (yaraların) iyileşme sürecinde yatakların kaybetme yada gerileme ihtimali çok olduğundan, tırnağın tekrar çıkış esnasında yatağı olmayan tırnağın nasıl veya ne tarafa doğru çıkacağını kestirmek mümkün değildir. Bu nedenden dolayı çoğunlukla yaşanan şey tırnağın tekrar batık olarak veya deforme olmuş vaziyette çıkma riski yüksektir.

Günümüz teknolojisinde batık tırnağın düzgün çıkmasını sağlayacak ameliyatla alternatif, kanamasız, ağrısız ve günlük hayatınızı etkilemeyecek alternatif bir sistem geliştirilmiştir. Batık tırnağa tel takıldığında genelde en çok merak edilen konu takılırken ağrı olup olmadığı ve takıldıktan sonra ağrı olur mu, günlük hayatımı etkiler mi? Cevabı hayır. Takma işlemi esnasında ilk önce batık tırnak yatakları açılır ve rahatlatılır. Steril bir ortamda her misafirden sonra tekrar tekrar steril edilen makaslarla tırnak batan yerden bir miktar kesilerek etin içerisine batmış olan tırnak alınır. Yataklar temizlendikten sonra tırnağa tel sistemi uygulanır. Tırnağın yatağına yaptığı baskı yatağı temizlenip tel takıldıktan sonra batık ağrısının azaldığı fark edilir. Çünkü tırnağın ete uyguladığı baskı azalmıştır. Bu uygulama yapıldıktan sonra periyodik olarak 20 gün ile 25 gün arasında tekrar kontrol amaçlı gelinir (bu süreç kişinin metabolizmasına bağlıdır).

Bu esnada eğer herhangi bir iltihaplanma veya enfeksiyon durumu görülürse müşteri hemen tel takımıyla birlikte bir doktora yönlendirilir ve doktorun önereceği bir antibiyotik alınması önerilir. Batık tırnağa tel uygulaması sonunda en çok merak edilen şey batık tırnağın tekrarlama ihtimalinin olup olmadığıdır. Cevap; batık tırnağın oluşma sebepleri tekrarlanmaz ise tekrarlama ihtimali yoktur.

Yanlış Ayakkabı ve Ayakkabı Seçimi

Bu seçimleri yapan kişilerin çoğunluk oranı bayanlar ve gençlerimizdir.

Günümüzde ayak rahatlığından çok görselimize önem verildiği için genelde bayanlarda yüksek topuklu ayakkabılar tercih edildiği için tırnak problemleri kaçınılmaz bir şekil almıştır.

Dar burunlu yüksek topuklu giyilen ayakkabılarda, parmakların rahat hareket edemeyip parmak kemiklerinin tırnakların üzerine baskı yapmasıyla zaman içerisinde oluşan baskı tırnaklarda, şekil bozukluğu ve şekil bozukluğunun sonucunda içe doğru kıvrılmalardan dolayı batıklara sebebiyet vermektedir.

Yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilirken daha rahat, dolgu topuklu ortalama 3,5 cm yüksekliğinde yada platform taban diye adlandırdığımız ayakkabılardan olmalıdır.
Ayakkabı seçimi yapılırken sadece yüksek topuklu ayakkabılar yasaklılar listesinde değil. Ayaklarımızın daha küçük ve güzel görünmesi için aldığımız dar ayakkabılarda yasak listemize dâhildir.

Tırnak Mantarı

Tırnak batmasında tırnak mantarının da yeri büyüktür. Tırnak mantarı çabuk bulaşan bir hastalıktır. Tırnağa bulaşma şekilleri iyi steril edilmemiş malzemelerle yapılan manikür, pedikür, havuzdan, havuzdan sonra girdiğiniz duştan, spor salonlarından, arkadaşınızı ziyarete gittiğinizde giydiğiniz bir terlikten tırnağın geçirdiği travma (darbe vs. ) gibi bir çok nedenden dolayı hoş olmayan durumla karşılaşabilirsiniz.

Tedavi şekli kalınlaşan ve ölmekte olan hücrelerin iyice temizlenerek daha geriye doğru gitmesini engeller. İlk önce tırnağın alt ve üst kısımlarının temizlenmesi gerekmektedir. Bu işin eğitimi almış kişiler tarafından yapılması önemlidir. Eğer fazla yapıldığı takdirde daha kötü sonuçlarla karşılaşılabilir. Hatta yanlış bir işlem yapıldığında, tırnağın altında tırnağa bağlı olan ve tırnağı besleyen kılcal damarlardan ayrılma ve kanama ihtimali yüksektir. Bu işlem gelişi güzel yapılmamalıdır. Bakımı yapıldıktan sonra kişi mutlaka bir doktora yönlendirilir ve doktorun uygun gördüğü ürünler kullanılmalıdır. Mantarın hızlı temizlenebilmesi amacıyla hem de hızlı bir şekilde sonuca ulaşılabilmesi için önemlidir. Bu süreç hastalığın tırnak üzerinde yayılma derecesine göre ayda bir kontrol ya da bakım yapılarak devam eder. Tırnak kökünden temiz şekilde çıkıp en uca gelene kadar devam etmelidir. Bu süreç kişinin metabolizmasının çalışmasıyla ilgilidir. Bu işlem bitip kişi sağlıklı tırnağa kavuştuğunda koruma amaçlı mantarla ilgili bitkisel (topik) sürme uygulamalar yapılabilir.

Yanlış Kesim

Batık tırnakta yanlış kesimden kaynaklanır. Genelde tırnağın çok derin kesilmesi kişilere temizlik ve rahatlama hissi vermektedir. Bundan dolayı özellikle tırnaklarını evde kendi kesen kişiler yanlış kesim yapma olasılığı yüksektir. Tırnak uzun vadede kenar yani uç kısımları içeriye doğru kesildiğinden uca doğru açık olan tırnak yatakları gerilemeye ve düzleşmeye başlamaktadır. Bunun sonucunda tırnak uçları yatağın dışında kalması yerine yatağın içerisinde kalır ve tırnak tekrar uzamaya başladığında yatağın en uç noktasına geldiğinde etten bir duvarla karşılaşır. Çıkmaya çalıştıkça bu duvar tırnağın dışa doğru uzamasını engelleyerek tırnağı durdurur ve tırnak etten daha sert olduğundan etin içine batmaya başlayarak içeri doğru ilerlemeye başlar ve vücutta bu parçayı dışarı doğru atabilmek için iltihaplara başlar. Buda vücudumuzun savunma mekanizmalarından biridir. Müdahale edilmediği takdirde ciddi sıkıntılar başlayacaktır.

İltihaplı tırnakta dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi steril malzemelerle müdahale edilmelidir. Kullanılan malzemelerin steril olması şarttır. Etin içerisindeki küçük parça batık tırnak makasıyla çıkarılır. Bu işlemi yaparken tırnağın kenarını tamamen kesmeden sadece batan yeri kesip tırnak rahatlatılır. Parça çıkarıldıktan sonra steril malzemeleriyle temizlenip kapatılıp bir doktora yönlendirilir. İltihabın hızlı bir şekilde kuruması için doktorun önereceği ürünler kullanılırken tırnağı günlük hayatı etkilemeyecek hatta uygulandıktan sonra aksine tırnağın havaya doğru kalkmasından dolayı daha da rahatlatacak tel sistemi kullanılır. Bu uygulamanın süreci batan tırnağın tırnak yatağının dışına çıkarılıp iltihap düzelene kadar sürer. Batık tırnak bu esnada telinde yardımı ile kendi yatağını tekrardan düzeltir. Bu süre esnasında doktorun tavsiye ettiği ürünler kullanılır.

Yanlış Manikür - Pedikür

Bayanlar uzun yıllardan beri güzellik amacı ile manikür ve pedikür yaptırmaktadırlar. İtiraf etmek gerekirse gerçekten el ve ayaklarına yaptırdıkları bakımlar doğru adreslerde yapıldığı takdirde çok güzel görünmektedir. Doğru noktalarda yapılmadığı takdirde nelerle karşılaşılabilir.

Tırnağın güzel görünmesi için kenarları kesilir. Kenarların kesilmesi tırnağın tekrar uzaması sırasında batıklara sebep olmaktadır. Kenarları kesmek için tırnağın yatağına sokulan makas zamanla tırnakla etin ayrılmasına ve tırnak boşalması diye adlandırdığımız olayın oluşumuna sebebiyet verir. Boşalan tırnağın altına giren su ıslak kalmasına yol açar ve mantarın yerleşmesi için olası bir zemin hazırlar. Evde kendiniz bile yapıyor olsanız bile makasların uçlarında kalan partiküller kalırsa bakteri oluşumuna sebep olmaktadır. Bu sebepten dolayı işlem yapıldıktan sonra malzemelerinizi kaynayan suda belli bir süre bekletmeniz gerekmektedir.

Diyabet Hastalıklarının Bakımı

Diyabet hastalarının özellikle ayaklarda kuruma ciltte kurumadan dolayı kabuklanmalar gözlenebilir. Özellikle ileri safhalarda topuklarda çatlamalar görülebilir (ileri safhalarda çatlaklarda kanamalara da sebebiyet verebilir). Doğru nemlendirici ürünler kullanılarak bakıma destek olunur.

Kuruyan, beslenemeyen tırnaklar kurumaya ve mantarlaşma sebebiyle kıvrılmalar başlar. Zamanında müdahale edilmediği takdirde tırnakların rulo haline geldiği görülebilir.

Diyabet hastaları haricinde guatr, troid yani kan dolaşımıyla alakalı hastalıklarda tırnaklarda deformasyon, mantar, kalınlaşma görülme ihtimali olabilir.

Genetik Özellikler    

Genetik tırnak batıklarında Ebeveynlerde görülen tırnağın içe doğru kıvrık yapısı çocuklarda da görülebilir. Bu gibi durumlarda tel sistemi işe yaramaktadır. Tırnağı açmaya başladığımızda metrix'ten yani tırnağın kökünden açılmasını sağlayarak bu sorunun daimi çözüm olmaktadır.

 

Doktorumuza Sorun

Doktora Sorun?

Your message has been sent sucessfully

Search